9 Temmuz 2013 Salı

GEZİ Gözaltıları Derhal Serbest Bırakılsın!

Taksim Dayanışması düzenlediği toplantıda Gezi Parkı'nın park olarak kalmasını halkın sağladığını belirterek gözaltına alınan üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

Gezi Parkı'nın dün polis tarafından kapatılıp halka müdahale edilmesi ve Taksim Dayanışması üyelerinin gözaltına alınmasının ardından Dayanışma bugün basın toplantısı düzenledi.

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istenen toplantıda, kamusal alan olan parka halkın girişinin kısıtlanamayacağı belirtildi.

Taxim Hill'de yapılan toplantıya Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özdemir Aktan, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Yönetim Kurulu'ndan Mehmet Soğancı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu'ndan Mustafa Turgut, Dayanışma Sekreteryası'ndan Hüseyin Demirören katıldı.

"Parkı var eden de güzelleştiren de halk"

Taksim Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Mehtmet Soğancı, dayanışma üyesi 48 kişinin gözaltında olduğunu ve Vatan Emniyet'te tutuldukları bilgisini verdi.

Soğancı, hiçbir uyarı yapılmadan dün Taksim'de yine halka biber gazı ve suyla müdahale edildiğini dayanışma üyelerinin valinin talimatıyla ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak suç işlendiğini belirtti.

Gözaltına alınanların halkların hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakılmasını istediklerini söyleyen Soğancı, kenti polis şiddetiyle idare etmeye çalışan iktidarın yalan söylediğini ifade etti.

"'Gezi Parkı' sizlerin doğa, bilim ve demokrasi karşıtı, rantçı projelerinize karşı halkın, kullandığınız her türlü insafsız şiddetinize rağmen, kararlı ve onurlu mücadelesi ile Park olarak kalmıştır. Orayı var eden de, güzelleştiren de sizler değil, halkın ta kendisidir."

Soğancı, 28 Haziran'dan beri süren ve yargılanmayan aksine "aklanan" polis şiddetine rağmen halkın direndiğin belirtti.

"Yurdumuzun dört bir yanında parklarımız ve meydanlarımızda kendiliğinden yeşeren ve ortak irademizi oluşturmak için gerçekleştirilen forumlar; kendi hayatlarımızın kaderini hep birlikte kendimizin belirleyeceği, Türkiye'de gerçek bir demokrasinin inşasına dair hepimize ışık olmuştur."

"Plastik mermi nedeniyle çok fazla yaralı var"

Eyüp Muhçu: Vali, Gezi Parkı ile ilgili yargı kararı olmasına rağmen halkın parka girip girmeyeceğine karar verme yetkisine sahip değil. Halkın kamusal alana girmesine kısıtlılık getirmek suçtur. Bu kamusal alana girmek için kimseden izin almayacağız.

Özdemir Aktan: Vali İstanbul halkını parka davet etti, sonra da gazla karşıladı. Bunu bir tuzak olarak mı algılamak gerekiyor? Son zamanlarda polis şiddetinde dikkat çeken en önemli nokta plastik mermi kullanımıdır. Şu anda sayılarını tam olarak bilmiyoruz ancak bu mermiler nedeniyle çok fazla yaralı var.

Arzu Çerkezoğlu: Bundan sonra hiçbir şey haziran direnişinden önceki gibi olmayacak. Burada sokakta özgürlük, eşitlik ve barış isteyen insanlar kazandı, AKP iktidarı kaybetti. İktidarı bu akıl dışı uygulamalardan vazgeçip akla davet ediyorum.

Mustafa Turgut: Kenti başbakan yürütüyor; bu olanların da sorumlusu odur. Halkın vicdanını rahatlamak için bu şiddetin tüm sorumluları yargılanmalı.

Toplantının ardından katılımcılar hep birlikte "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları eşliğinde Gezi Parkı'nda yürüdü.

"Gözaltındakiler neyle suçlanıyor, bilmiyoruz"

Burada konuşan avukat Can Atalay, Gezi Parkı ile ilgili kararın saklandığını dair basında çıkan haberlerle ilgili "Görüşme tutanağı 18 Haziran'da Uusal Yargı Ağı'na (UYAP) düşmüş. Ancak biz kimseye güvenmediğimiz için mahkeme tutanaklarının değiştirilme ihtimaline karşı gerekçeli kararın çıkmasını bekledik. 3 Temmuz'da karar çıkar çıkmaz da paylaştık" dedi.

Atalay, gözaltına alınanların henüz resmi olarak avukatlarıyla görüştürülmediklerini ve de üzerlerine atılı suç belgesinin de incelettirilmediğini aktardı.

Dünkü olaylarda dayanışmadan 48 olmak üzere yaklaşık 80 kişi gözaltına alındı. Dayanışmadan gözaltına alınanlardan bazıları şöyle: Taksim Dayanisması'dan Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, Mimarlar Odası İstanbul Şube yöneticisi Sabri Orcan, Halkların Demokratik Kongresi yönetim kurulu üyesi Ender İmrek, TKP MYK üyesi Erkan Baş, HDK'den Haluk Ağabeyoğlu, Kaldıraç Dergisi'nden Hakan Dilmeç, EHP İstanbul İl Baskanı Emre Öztürk.

Kaynak: Bianet