31 Ağustos 2014 Pazar

Yasaklanan Barış Günü Kutlandı; Ezidiler'le Dayanışma Çağrısı Yapıldı

Barış Günü, Valiliğin yasak kararına rağmen Kadıköy'de kutlandı. Konuşmalar ve pankartlarda, IŞİD saldırısından kaçan Ezidilerin durumuna ve Ortadoğu politikalarına dikkat çekildi.


1 Eylül Barış Günü, İstanbul Valiliği’nin yasak kararına rağmen Kadıköy İskele Meydanı'nda kutlandı.

Gün boyu Kadıköy sokaklarında çok sayıda polis ve TOMA vardı. Saat 16.00'dan itibaren Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Mimar Mühendisler Odası (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'in çağrısıyla birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi bir araya geldi.

Mardin: Ortadoğu'da tekçi ve ırkçı politikalar devam ediyor

Barış Günü Komitesi adına konuşan Deniz Mardin, Şengal'deki IŞİD saldırısından kaçan yüzbinlerce Ezidi'nin soykırımla yok olma tehlikesi altında olduğunu belirterek özellikle kadınların şiddetin en ağır biçimine maruz kaldığını hatırlattı.

Mardin, AKP hükümetinin Rojava'da kurulan yeni yaşam biçimini yok etmeye çalıstığını  belirterek Ortadoğu'da tekçi ve ırkçı politikalarını devam ettirdiğini ifade etti. Suriyeli göçmenlerin Türkiye'de ırkçı saldırılara maruz kaldığını hatırlatan Mardin "Şengal'den Rojava'ya Rojava'dan Gazze'ye dayanışmayı yükseltelim" dedi.

Uca: Ezidilere karşı dünya sessiz kalıyor

Barış Günü kutlamalarında konuşan eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Feleknaz Uca, 500 bin Ezidi'nin mülteci durumuna düştüğünü ve bütün dünyanın buna sessiz kaldığını belirtti. "Sadece katliam trajedisi yok, genç kadınlar IŞİD'in eline geçmemek için intihar ediyor. 1938'de Dersim'de yaşananlar bugün Şengal'de tekrar ediyor. "

Kutlama boyunca "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları atıldı. Kutlamalar boyunca Şengal'den kaçan Ezidilerin kaçış yolunda çekilmiş fotoğrafları ve Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları taşındı.

Tuncel: Barış en büyük guvencemizdir

Mitinge HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Levent Tüzel de katıldı. Sebahat Tuncel, valiliğin mitingi yasaklamasını kınadıktan sonra şunları söyledi:

"Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Ortadoğu politikalarının mimarıdır. Bu politikaları devam ettirdikçe Ortadoğu'da kan akmaya devam edecek. AKP hükümetini bu politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Bugün itibarıyla müzakaere sürecine geçtik. Gelin hep beraber bu surecin aktörü olalım. Barış bizim en büyük guvencemizdir."

Kaynak: Bianet