26 Ağustos 2014 Salı

DİYARBAKIR CEZAEVİ 5 Nolu İşkencelerine 767 Takipsizlik

12 Eylül darbesinden sonra Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde işkence gören ve şikayette bulunan 1500 kişiden 767’sine takipsizlik kararı verildiğine dair tebligat ulaştı. Diyarbakır 78'liler Derneği üyeleri takipsizliğe itiraz ediyor.

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde işkence görenler, şikayetlerine takipsizlik kararı verilmesine itiraz ediyor. Şimdiye kadar yapılan yaklaşık 1500 şikayet başvurusundan 317’si aynı dosyada olmak üzere toplam 767 kişiye şikayetine takipsizlik verildiğine dair tebligat ulaştı. Eline tebligat ulaşanlar Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesine giderek itirazda bulunuyor.

Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Abdulgani Alkan bianet’e yaptığı açıklamada, “işkencenin insanlığa karşı suç olduğunu, Türkiye'nin imza attığı uluslararası sözleşmelerde de insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı olmayacağının yazdığını” ifade etti.

Alkan, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’ndeki işkencelerle ilgili, “Bu suç sadece bize karşı işlenmedi, tüm insanlığa karşı işlendi” dedi.

Kendisi de 12 Eylül askeri darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde kalan ve işkence gören Alkan’ın da içinde bulunduğu 317 kişilik dosyayla ilgili şikayete savcılıkca takipsizlik verilmişti. Alkan, dernek üyelerinin de içinde bulunduğu 450 kişinin bireysel işkence başvurusuyla ilgili takipsizlik kararının da başvuruculara ulaştığını belirtti.

Ne olmuştu?

Diyarbakır 78'liler Derneği bünyesindeki Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu'nun altı yıllık çalışmaları kapsamında 517 tanık dinlendi, 10 bin sayfalık doküman toplandı.

Son dört yıl boyunca Diyarbakır 78’liler Derneği öncülüğünde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na, toplu başvurular da dahil yaklaşık 1500 kişi suç duyurusu yaptı.

Başvurucular, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde insanlıkdışı muamele gördüklerini, işkenceye uğradıklarını belirttiler.

İlk başvuruların ardından şikayetçilerden Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alması istendi. İşkenceyi belgeleyen bu raporlar da savcılık dosyasına girdi.

Yaklaşık 500 mağdur da savcılığa ifade verdi.

İlk olarak Savcı Serkan Beyoğlu’nun yürüttüğü soruşturmayı daha sonra Savcı Tugay Savur devraldı. Ancak geçen ay dosyada takipsizlik kararı verildi.

Kaynak: Bianet