27 Ağustos 2014 Çarşamba

Fayton atlarına özgürlük için imza kampanyası

Adalar’da ulaşım için atların kullanılması son verilmesi ve elektrikli fayton kullanılmaya başlanması talep ediliyor ve bu çerçevede başlatılan imza kampanyasında hiç bir geleneğin hayvanlara eziyeti haklı çıkaramayacağı vurgulanıyor.


Adalar’da atların ulaşım aracı olarak kullanılması yerine elektrikli faytonların kullanılması talebiyle change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Atilla Akalın adlı bir vatandaş tarafından başlatılan kampanyada atların özellikle yaz aylarında çok zorlandığı, işkenceye maruz kaldığı ve hastalanan atların kaderlerine terk edildiğine dikkat çekilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Adalar Belediyesi’nin atların sürdüğü faytonlarla ulaşım uygulamasından derhal vazgeçmesi talep ediliyor.

Neden seyirci kalıyoruz?

İmza metninde özetle şu ifadelere yer verildi:

“Gün boyu, sıcakta, soğukta, sırtında kilolarca yükle yokuş çıkan, yokuş inen, koşturulan, sırtlarına kırbaçla vurulan, dayak yiyen, maruz bırakıldığı koşullar sebebiyle hastalanan, ciğerleri kanayan, kasları yırtılan, tedavi görmeyen, ‘verimsizleşince’ ormana kendi kaderine terk edilen çok sayıda atın çektiği acıları gün yüzüne çıkarmak ve onlara bu acıları yaşatan faytonlara bir son vermek istiyoruz.

“Yumruk ve sopalarla dövülen, dili kesilen, hastalandığı için ormana terk edilip birkaç insanın verdiği suyla hayata tutunmaya çalışan çok sayıda atın haberi medyaya yansımışken, onların çektiği acılara bir son vermekten bizi alıkoyan nedir? Bu hayvanlar insanların keyfine hizmet etmek zorunda bırakılırken ve bu kadar işkenceye maruz kalırken biz neden sadece seyirci kalıyoruz?

1000 at 226 fayton

“Adalar'da 1000'in üzerinde at ve 226 fayton var. Yüzlerce at yazın her gün hiç durmadan koşturuluyor. Koşarken yemek ve su verilmiyor. Sıcağın altında saatlerce bekletilen atlar yokuşlarda zorlanıp düştüklerinde yine dayak yiyerek ayağa kaldırılıyor.

“Fayton konusu ilk defa konuşulmuyor. Senelerdir hayvan hakları aktivistleri ve ada halkından insanlar; atlara eziyet olduğu gerekçesiyle faytonların kaldırılmasını istiyor, imza topluyor, eylemler yapıyor.

“Öte yandan faytonların adaların tarihi bir sembolü olduğunu, faytonlar kaldırılırsa tarihi dokunun zedeleneceğini, faytonların ada geleneğinin bir parçası olduğunu savunarak faytonların kaldırılmasına karşı çıkanlar var.

“Hiçbir gelenek hayvanlara yapılan eziyeti haklı çıkaramaz. Atlar biz insanların keyfine hizmet etmek zorunda değildir.

Elektrikli fayton

“Hayvanların işkenceye maruz kalarak çalışmaya zorlandığı faytonlar yerine elektrikli faytonların kullanılmasını Adalar Belediyesi'nden ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden talep ediyoruz.

“Ayrıca faytoncuların işlerine son verilmemesini, onlara yeni iş imkanlarının belediye tarafından sağlanmasını talep ediyoruz. Atlı faytonların yerini alacak olan elektrikli faytonların işletilmesi bu faytonculara verilebilir. Böylece yapılan değişiklikler herhangi bir mağduriyete yol açmamış olur ve hayvanlara edilen zulmün son bulması konusunda dünyada örnek alınacak bir adım atılmış olur.

“Mevcut atların rehabilitasyon merkezlerinde gerekli tedavilerinin yapılmasının ardından onlara sömürüden uzak bir yaşam sağlanmasını, bir daha hiçbir atın faytonlarda kullanılmamasını talep ediyoruz.”

* Kampanyaya katılmak için tıklayınız.