24 Mart 2014 Pazartesi

China Southern da maymun taşımayı bıraktı, Air France yalnız kaldı

Dünyanın en büyük uluslararası uçuş firmalarından China Southern Havayolları, Bunny Alliance ve PETA yetkililerine gönderdiği resmi mektupla maymun taşımacılığını bıraktığını ilan etti. Uygulama ileri bir tarihte değil hemen şimdi başlıyor! PETA kaynaklarına göre firmaya bu açıklamayı yapana kadar 100.000'den fazla telefon açıldı, eposta gönderildi.Hayvan deneylerinden medet uman bilim insanlarının ormanlarda yaşayan maymunları laboratuarlarda kesip biçme olanakları iyiden iyiye azalmış oldu. ABD federal kayıtlarına göre China Southern Havayolları'nın 2013'te ABD'ye ulaştırdığı maymun sayısı 2500'ün üstündeydi. Hali hazırda Lufthansa'dan Amerikan Havayolları'na kadar (Air France-KLM hariç) tüm büyük havayolu şirketleri maymun taşımayı reddediyor. 


China Southern Havayolları'nın bu beyanı ile binlerce maymun kafeslerde 60 saati aşan uçak yolculukları geçirirken veya deneylerde çığlık atarken ölmekten kurtuldu. Özellikle Afrika ormanlarında yaşayan bu maymunlar kendi doğal ortamlarında kendi aileleri ile birlikte özgür yaşamanın tadına varabilecek.

Air France KLM maymun taşımacılığında dünya ölçeğinde yapayalnız kaldı, işkenceye taşımanın tek adresi konumuna düştü. Bu firmalar üzerinde baskı artmazsa, boykot çağrısı sürmezse hala bazı maymunlar ormanlardan zorba yöntemlerle koparılacak, yollarda telef olacak, sağ kalırlarsa ısıtılacak, yakılacak, kesilecek, zehirlenecek. Zulmün tüm aşamalarını yaşayıp bir de sağ çıkanlar ise bilimin "prosedürü" gereği idam edilecek.

Air France KLM'nin Türkiye ofisine (0212 310 1919) hafta içi her gün çalışma saatlerinde telefon açın, China Southern'ın da zulümden çekildiğini hatırlatarak onlardan çekilme için tarih isteyin. Protesto gösterilerine destek verin, sokaklara yazılar yazarak ve #boykotAirFranceKLM hashtag'iyle boykotu çevrenize yayın. 

Eylemlilik ve boykot gayet etkili oluyor. Air France KLM de pes ettiği an maymunları deneylere götüren tüm cehennem yolları tıkanmış olacak, bilimcilerin kanlı deneyleri hayallerde yaşayacak.