8 Mayıs 2013 Çarşamba

Erkekler Nisan'da 17 Kadın Öldürdü, 13 Kadına Tecavüz Etti

bianet'in çetelesine göre erkekler Nisan'da 17 kadın öldürdü, 13 kadına tecavüz etti. Kadınların yüzde 59’u kocaları ve eski kocaları tarafından öldürüldü; yüzde 54’üne tanıdıkları erkekler tecavüz etti.

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Nisan’da 17 kadın ve iki erkeği öldürdü; 13 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 13 kadını yaraladı; 13 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Kadınların yüzde 59’unu kocaları ve eski kocaları tarafından öldürüldü; yüzde 54’üne tanıdıkları erkekler tecavüz etti.

İki kadın savcılığa şikayette bulunduğu halde öldürüldü. İki kadın çıkarttıkları koruma tedbir kararlarına rağmen ağır yaralandı. bir kadın ise boşanma davası öncesi adliye koridorunda kocası tarafından bıçaklandı. Bir kadın 3. Yargı Paketi’yle serbest bırakılan cinsel saldırı hükümlüsünce tecavüze uğradı.

2013’ün ilk dört ayında erkekler 50 kadın öldürdü; 51 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 78 kadını yaraladı; 68 kadını taciz etti.

Erkekler Mart’ta 14 kadın, iki erkek ve bir bebeği öldürdü; 16 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 28 kadına cinsel tacizde bulundu; 25 kadın ve kız çocuğunu yaraladı.Cinayet

Erkekler Nisanda 13 ilde 17 kadın ve iki erkeği öldürdü, iki erkeği ağır yaraladı.

Kadınların hepsi tanıdıkları erkekler, yüzde 59’unu kocaları ve eski kocaları tarafından öldürüldü: Yedi kadını kocaları, üçünü eski kocaları, birini sevgilisi, birini eski sevgilisi, birini arkadaşının sevgilisi, birini sevgilisinin eski karısı ve ailesi, birini tacizcisi, birini erkek kardeşi, birini damadı öldürdü.

İki kadın cinayetten önce katilleri hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu.  Katil erkeklerden biri cezaevinden izinli çıkarak karısını öldürdü, cinayetten hükümlü bir diğeri yeni tahliye olmuştu. İki erkek cinayetin ardından intihar etti, biri intihara teşebbüs etti. Üç erkek polise teslim oldu.

Cinayetlerden sekizi ateşli silahlarla, altısı bıçakla, biri döverek, biri baltayla işlendi. Bir oğlunu vuran kadın kocasından kaçarken balkondan düşerek öldü.

Nisanda katil zanlılarının yaşı 27 ila 70, öldürülen kadınların yaşı 19 ila 70 arasında değişti.

En çok cinayet İstanbul, İzmir ve Ankara’da işlendi. Cinayetlerin yaşandığı iller Ankara, Antalya (2), Bursa, Denizli, Düzce, İstanbul (3), İzmir (2), Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir ve  Osmaniye.

Tecavüz

Erkekler Nisan’da 10 ilde 13 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti. Tecavüzcülerden biri daha önce de tecavüzden hüküm giymiş, 3. Yargı Paketi’yle serbest bırakılmıştı.

Kadınların yüzde 54’ü tanıdıkları erkeklerce tecavüze uğradı: Beş kadına arkadaşları, birine kardeşi, birine kayınbiraderi, altısına tanımadıkları erkekler tecavüz etti.

Tecavüzlerin yüzde 61’i evde gerçekleşti: Yedi kadın evde, biri evinin bulunduğu binanın asansöründe, dördü sokakta, bir kız çocuğu ise farklı mekanlarda defalarca tecavüze uğradı.

Tecavüze uğrayan kadınlardan birinin babası, tecavüzcü tarafından bıçaklandı; bir diğerinin ağabeyine tecavüz edildi. Nisanda gerçekleşen tecavüz olayları sonucunda en az 26 erkek tutuklandı.

Tecavüzcülerin yaşları 19 ila 37, tecavüze uğrayan kadın ve kız çocuklarının yaşları 13 ila 26 arasında değişti.

Tecavüzler Adana, Elazığ, Erzurum, İstanbul (2), İzmir, Kocaeli (2), Muğla, Samsun (2) ve Tekirdağ, Tokat’ta yaşandı.

Şiddet- yaralama

Erkekler Nisanda yedi ilde 13 kadını yaraladı.

Bir kadın koruma, bir kadın uzaklaştırma kararına rağmen bıçakla ağır yaralandı; bir kadın ise boşanma davası öncesi adliye koridorunda kocası tarafından bıçaklandı.

Erkek şiddeti vakalarından yüzde 61’i öldürmeye teşebbüstü: Altı erkek kadınlara bıçakla, biri tabancayla saldırdı. Bir erkek ise karısını balkondan aşağı atmaya çalıştı. Dört kadın darp edildi, birine işkence yapıldı. Öldürmeye teşebbüs eden bir erkek polise teslim oldu, biri tutuklandı.

Kadınların yüzde 77’si kocaları ve eski kocalarından şiddet gördü: Beş kadını kocaları, beşini eski kocaları, birini sevgilisi, bir seks işçisini müşterisi darp etti/yaraladı. Bir kadına sokakta saldıran bir erkek ise kendini “Onu travesti sanmıştım” diye savundu.

Nisanda şiddet uygulayan erkeklerin yaşı 18 ila 42, şiddet gören kadınların yaşı 19 ila 55 arasında değişti.

Tecavüzlerin yaşandığı iller Adana, Antalya (2), Antep (2), Çanakkale, İstanbul (2), İzmir (2) ve Samsun (3).

Taciz

Erkekler Nisanda sekiz ilde en az 13 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Kadın/kız çocuklarının yüzde 69’u tanıdıkları erkeklerin cinsel tacizine maruz kaldı: yedi kız çocuğunu öğretmenleri, bir kadını iş arkadaşı, bir kadını komşusu, dört kadını tanımadıkları erkekler taciz etti.

Taciz vakalarının sadece biri sokakta yaşandı: İki kadın evlerinde, iki kadın asansörde, altı kız çocuğu okulda, bir kadın öğrenci yurdunda, biri işyerinde, biri ise sokakta tacize uğradı.

Bir kadın evine giren tacizciyi bıçakla yaraladı. Bir başka kadının evine giren tacizci, kadının erkek kardeşlerince ağır şekilde darp edildi. İşyerinde taciz eden bir erkek ise işten çıkarıldı.

Nisanda tacizlerin yaşandığı iller Adana (5), Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (2), Kocaeli, Konya ve Ordu.

Bölgelere göre

Nisanda 25 ilde 56 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı. En çok şiddet İstanbul’da yaşandı.

56 erkek şiddeti vakasının 16’sı Marmara (% 29), 13’ü Akdeniz (% 23), dokuzu Ege (% 16), sekizi Karadeniz (% 14), dördü İç Anadolu (% 7) , dördü Güneydoğu Anadolu (% 7), ikisi Doğu Anadolu (% 4) Bölgesinde yaşandı. 

Kaynak: Bianet

* bianet'in Nisan 2013 erkek şiddeti raporunun ayrıntılarına ulaşmak için tıklayın.