23 Eylül 2012 Pazar

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri Bakanları Protesto Edecek

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun değiştirilmesi için yazılan tasarının TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi : “Bu yasa tasarısı ne hayvan korumayı amaçlıyor ne de hayvan haklarını gözetiyor aksine hayvanları izole ederek katletmeyi meşrulaştırıyor” açıklamasında bulundu.

Tüm hayvan hakları aktivistlerini harekete geçmeye çağıran Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi aktivistleri, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i rahat bırakmayacaklarını duyurdu.

İnisiyatif, hayvanlara daha iyi bir yaşam sağlayacağı iddiası ile tanıtımı yapılan bu yasa tasarısının kabul edilmesi ile birlikte sokakta yaşayan hayvanların bir bir toplanıp yasa tasarısında tanımlanan “doğal yaşam parkları”na hapsedileceğini, bazı köpek ırklarının devlet barınaklarına teslimini, sokakta hayvanların yaşamasını olanaksız hale getirerek evlerde kaç hayvan bulundurulabileceğini bakanlığın inisiyatifine bırakıyor.” dedi.

Açıklamalarına devam eden İnisiyatif:  “Bu yasa tasarısı, meclis tarafından kabul edilirse bırakın hayvanları korumayı, ortada korunacak, haklarından bahsedilebilecek hayvan kalmayacak. Bu yüzden bu yasa tasarısının baş mimarları olan Bakan Eroğlu’nu ve Eker’i protesto edeceğiz.” dedi.
 
Hükûmet, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu değiştirmeye hazırlanırken, öte yandan, binlerce hayvansever ve hayvan hakları savunucusu da hayvanlara ölüm getireceği gerekçesi ile yasa tasarısına karşı gelmek için 30 Eylül Pazar günü saat 14:00’da Türkiye’nin dört bir yanında ölüm yasasına hayır demek için eylem yapmaya hazırlanıyor.

Antalya, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Giresun, İzmir, Tekirdağ, Trabzon ve İstanbul’da eş zamanlı yapılacak eylemlerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen “Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” protesto edilecek.

Önümüzdeki günlerde bu konuda ne şekilde eylemler yapılacağı merak konusu olan Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, en son 4 Ekim Hayvan Hakları Günü'nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a plaket takdim edilirken borazanlı protestoda bulunmuştu. Protokolde arbede yaşanmasına neden olan hayvan özgürlüğü savunucularının bu sefer nasıl bir çıkışta bulunacağı da tahmin edilemiyor.

İstanbul İndymedia'da Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi tarafından yayınlanan bildiri:

YASALARINIZI SİZE YEDİRECEĞİZ!..

Hükûmet, hayvan katliamlarını meşru kılacak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu değiştirmeye hazırlanırken bizler de hayvan katliamlarının, sürgünlerinin daha da sistematikleştirilmesine yönelik değişikliğe karşı içimizde büyüyen öfkeyi bundan sorumlu olanların suratında patlatmaya hazırlanıyoruz.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen ve TBMM'ye sunulan “Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” elbette ki hayvan korumayı, hayvan haklarını veya özgürlüklerini gözetmeyi değil, hayvanları izole etmeyi, katletmeyi meşrulaştırıyor. Zira, herhangi bir yasanın ne hayvanları ne de insanları özgürleştirebileceğini düşünüyoruz.

Ancak, bu yasa tasarısının kabul edilmesi ile birlikte sokakta yaşayan hayvanlar bir bir toplanıp yasa tasarısında tanımlanan “doğal yaşam parkları”na hapsedilecek. Hükûmetçe hayvanlara daha iyi bir yaşam sağlanacağı, hayvan hakları ihlallerinin daha caydırı cezalarla önleneceği iddiası ile tanıtımı yapılan tasarı, bazı köpek ırklarının devlet barınaklarına teslimini öngörüyor, sokakta hayvanların yaşamasını olanaksız hale getiriyor, evlerde kaç hayvan bulundurulabileceği bakanlığın inisiyatifine bırakıyor. Bu yasa değişikliği girişiminin adı, tam anlamı ile faşizmdir.

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi olarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i rahat bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Zaten bu bakanlardan Eroğlu, önünü açtığı HES projeleriyle doğayı ve yaban hayvanlarının hayatını da zindana çeviren, sömüren; Eker ise gerek yıllar önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı Veteriner İşleri Müdürlüğü görevi ile binlerce sokak hayvanının katledilmesinden, bakanlığı sırasında da düşürdüğü ithalat vergisi ile okyanus ötesi ülkelerden Türkiye’ye yüzbinlerce hayvanın taşınmasından kaynaklanan, başta ölümler, işkenceler olmak üzere birçok hak ihlalinin bir numaralı sorumlusudur. Her iki bakan da görünürde olduğu gibi, hayvan haklarının Türkiye’de geliştirilmesi için çabalamamakta, aksine hayvanların sadece nasıl daha iyi sömürüleceğini, soykırıma tabii tutulacağını belirlemekte ve saçma sosyal sorumluluk projeleri ile hayvan zulmünün üzerinin kapatılmasına katkı sunmaktadır.

Bu yasa tasarısı, meclis tarafından kabul edilirse bırakın hayvanları korumayı, ortada korunacak, haklarından bahsedilebilecek hayvan kalmayacak. Bu yüzden bu yasa tasarısının baş mimarları olan Bakan Eroğlu’nu ve Eker’i protesto etmek, tepkilere karşı takındıkları vurdumduymaz tavırlar karşısında ve hak ihlallerinin artmasında birincil sorumlu oldukları için mecburi olmuştur. Önümüzdeki günlerde, bu bakanların katıldığı açılışlara, protokollere yönelik yasa tasarısının geri çekilmesi için tepkimizi dile getirmek için ani çıkışlarda bulunmaya hazırlanıyoruz. Defalarca bu bakanları uyardık, kendilerine açık mektup gönderdik ancak uyarılarımızı dikkate almadılar. Bu yasa tasarısı bıçağın kemiğe dayandığı son nokta oldu. Hak ve özgürlüklere duyarlı her kesimden insanı başka bir “ölüm yasası” daha olan bu yasanın mimarları olan bakanlara karşı eyleme geçmeye çağırıyoruz.

ÖLÜM YASASINA KARŞI EYLEME GEÇ!

HAYVANLARLA DAYANIŞMAK İÇİN ONLARA ZULMEDENLERİ HEDEF AL!

YAŞASIN HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ!

Kaynak: Hayvanozgurluguhareketi.com