16 Ocak 2012 Pazartesi

Cenazeleri gizlice gömdüler

İstanbul'daki kimliği tespit edilemeyen 8 gerillanın cenazesi gizlice gömüldü. Adli Tıp Kurumu defin işlemini kamuoyundan saklıyor. Savcılığa başvuran 3 aile ise DNA sonucunu bekliyor.

Bingöl'ün Yayledere İlçesi'nde 15 Aralık'ta düzenlenen operasyonda öldürülen 8 HPG gerillasının cenazeleri, kimlik tespitleri yapılmadan Kilyos Mezarlığı'na gömüldü. İHD İstanbul Şubesi, bilgiye teyit etti, gömü işlemini Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yaptı. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı konu ile ilgili soruları, "Yanıt veremiyoruz" şeklinde yanıtlayarak, defin işlemini kamuoyundan saklıyor. İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvuran 3 aile ise DNA sonuçlarını almış değil. İHD İstanbul Şubesi konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Yayladere İlçesi'nde 15 Aralık'ta yaşamını yitiren 5'i kadın 8 gerillanın cenazeleri, 17 Aralık 2011 tarihinden beri Yenibosna Adli Tıp Kurumu'nda bekletiliyordu. Bir aydır cenazelerin neden Malatya Adli Tıp Kurumu'na değil de, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na getirildiği sorusuna resmi kurumlar tarafından yanıt verilmemişti.

HİÇBİRİNDE KURŞUN İZİ YOKTU

Cenazelerin İstanbul'a getirildiğini öğrenen 5 aile, İHD ve YAKAY-DER'den oluşan bir heyet ile 19 Aralık 2011 tarihinde kimlikleri teşhis etmek için Adli Tıp Kurumu'nun morguna gitmiş ve 8 cenaze için "8 cenazenin hiç birinde kurşun izi yok ve tamamen yanmış, kömüre dönüşmüş durumda" demişti. Bu tespit, Kazan Vadisi'nde olduğu gibi kimyasal silah iddiasını gündeme getirmişti.

GİZLİCE GÖMÜLDÜLER

5 ailenin verdiği kan örneklerinde yapılan DNA testinin, cenazelerle uyum göstermemesi üzerine, 8 kişinin cenazesi geçtiğimiz Cumartesi günü gizlice Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verildi. Defin işlemini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yaptı. Konuyla ilgili olarak ETHA'ya açıklama yapan İHD Şube Başkanı Avukat Abdülbaki Boğa, Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ile yaptıkları telefon görüşmesinde, 8 kişinin gömüldüğü bilgisini aldıklarını söyledi.

ATK BİLGİ VERMİYOR

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı ise konuyla ilgili soruları, "Bu konuda bilgi veremeyiz" şeklinde yanıtsız bıraktı. "Neden bilgi veremiyorsunuz?" sorusu da yine aynı şekilde, "Bilgi veremiyoruz" şeklinde yanıtlandı.

DNA TESTİ SONUÇLANMAYAN AİLELER VAR

ATK, DNA testleri olumsuz sonuçlandığı gerekçesiyle cenazeleri defnetti. Ancak, DNA sonuçlarını almayan aileler bulunuyor. İHD Diyarbakır Şubesi'nden alınan bilgiye göre, 3 aile hala sonuçları bekliyor. Aileler, 6 Ocak, 9 Ocak ve 12 Ocak günlerinde İHD Diyarbakır Şubesi'ne bir dilekçe ile başvurdu. İHD yöneticileri, başvuruları aldıktan sonra aileleri, savcılığa yönlendirdi. Aileler, kimlik tespiti yapılabilmesi için kan örneklerini verdi. 3 aile DNA testinin sonuçlarını bekliyor.

'ÖLÜNÜN MENAVİYATINA SAYGISIZLIK'

Süreci takip eden İHD İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa, "Cenazelerin bu şekilde gömülmesi ölünün maneviyatına saygısızlıktır" dedi. Cenazelerin Malatya Adli Tıp Kurumu'ndan İstanbul Adli Tıp Kurumu'na neden getirildiklerini hala anlamlandıramadıklarını söyleyen Avukat Boğa, "Ailelerin bu konuda tespitleri var. Cenazelerin tanınmayacak halde olduklarını söylediler" diye konuştu.

Kimlik tespiti yapılmadan defin işlemine tepki gösteren İHD Şube Başkanı Boğa, şunları söyledi: "Herkesin bir kimliği var. Bir aile çevresi var. Bir toplumun bireyi. Kimse dünyada tek başına yaşamıyor. Bu ölen insanların da aileleri var. Bu şekilde defin işlemi ve cenazelerin durumu, savaş vahşetinin geldiği aşamayı gösteriyor. Bu savaşın bir an önce sona ermesi lazım. Artık, ölüm yerine yaşam tercih edilmelidir."

SUÇ DUYURUSU YAPILACAK

İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Abdülbaki Boğa, gömülme sürecinden başvuran ve DNA sonucunu hala bekleyen aileler için suç duyurusunda bulunabileceklerini söyledi. Boğa, "Ailelerin yeni başvuruları olursa da, onları yine soruşturmayı yürüten Diyarbakır Savcılığı'na yönlendireceğiz. Alınan kan örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gelecek ve oradaki DNA örnekleri ile karşılaştırılacak" dedi.

Kaynak: ETHA