15 Ocak 2012 Pazar

20 bin depremzede sorunlarla boğuşuyor

Akdeniz GÖÇ-DER, Van’da yaşanan depremler nedeni ile Mersin’e göç etmek zorunda kalan yurttaşların yaşadığı sıkıntılara ilişkin rapor hazırladı. Hükümetin barınma ile ilgili vaatlerin sözde kaldığının belirtildiği raporda, “Depremzedeler kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalarak kitlesel bir şekilde Van’ı terk etmişlerdir” denildikten sonra Mersin’e gelen Wanlı depremze ailelerin ilçelere dağılımı şu şekilde sıralandı: “Akdeniz İlçesi’ne 764, Toroslar İlçesi’ne 833, Yenişehir İlçesi’ne 199, Mezitli İlçesi’ne 173, Erdemli İlçesi’ne 90, Tarsus İlçesi’ne 17, Silifke İlçesi’ne 15 aile yerleşmiştir. 93 aile ilk etapta Mersin’e gelmesine rağmen, Mersin’den de başka illere taşınmıştır. 10 Aralık 2011 tarihinden sonra gelen yaklaşık 100 aile ile birlikte toplam 14 bin 533 kişiye ulaşılmıştır” bilgisi verildi. Ayrıca herhangi gibi bir yere başvurmadan kendi imkânlarıyla ev tutan veya akrabalarının yanına yerleşen pek çok ailenin bulunduğuda kaydedilerek Mersin’e gelen toplam depremzedenin 20 bin kişi olduğu belirtildi.

Esir kampında yaşıyoruz!

Raporda ayrıca Mersinêe gelen depremzedelerin sorunları ve ayrımcılık uygulamalarına da yer verilirken, depremzedelerin en çok Akdeniz Belediyesi Afet Kriz Masası’na başvurarak ihtiyaçlarını ve sorunlarını çözmeye çalıştıkları belirtildi. Yurttaşların görüşlerinin de yer verildiği raporda, bazı yurttaşların, “Biz Kürt olmasaydık devlet bize daha farklı yaklaşırdı” söyleminin, ayrımcılık algısının en önemli kanıtı olduğu vurgulandı. Aynı şekilde Silifke Kapızlı tesislerinde Valilikçe yerleştirilen ailelerin de bir çok sorunla boğuştuğunun altının çizildiği raporda, bu durumun depremzedeler arasında “esir kampında yaşıyoruz” söylemine neden olduğu belirtilirken, depremzede öğrencilerin eğitimlerine devam etmekte güçlük çektikleri ve ırkçı yaklaşımlarla karşı karşıya kaldıkları vurgulandı. Öte yandan, Mersin İlçeleri’ne yerleşen ailelerin tamamının barınma sorununun çözüldüğünün aktarıldığı raporda, depremzede ailelerin tam anlamıyla yoksunluk sendromu yaşadığı kaydedildi. Raporda şu bilgilere yer verildi: “Akdeniz Belediyesi ve kısmen kaymakamlıkların dağıttığı gıdalar tükenmiş durumdadır. Depremzedelere verilmesi gereken kira yardımı elektrik su vb. yardımlar pek çok gerekçeyle verilmemektedir. Bir diğer sorun Mersin Valiliği ve Kaymakamlıklara başvuran ailelere ëVan Valiliğiênin gönderdiği listelerde adınız yok. Size bir şey yapamayızê diyerek geri çevirmektedirler.”

Kaynak fon ayrılmalı

Raporda öneriler ise şu şekilde yer aldı: “Vanlı depremzedelerin en çok yerleştiği Mersinêde merkezi hükümetçe bir kaynak fon ayrılmalı, ayrımsız herkese kira, elektrik, su ve yakacak yardımı yapılmalı, ailelerin düzenli olarak 15 günlük ya da aylık gıda ihtiyaçları temin edilmelidir. Depremzede ailelerin psikolojik sorunlarını çözmek amacıyla geçici psikolojik danışma merkezleri oluşturulmalı. Özellikle kadın ve çocuklarla ilgili psikolojik destek hizmetleri verilmelidir...” Raporun içeriği ile ilgili bilgi veren Akdeniz GÖÇ-DER Başkanı Selahattin Güvenç, yaklaşık 20 bin kişi ile en fazla göç alan ilin Mersin olduğunu belirterek, başta Mersin Valiliği olmak üzere, CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile alt belediyelerin depremzede yurttaşların sorunlarıyla ilgilenmediğini ifade etti. Tüm sorunların yoksul Kürt halkı ve Akdeniz Belediyesi’ne yüklendiğinin altını çizen Güvenç, belediyenin ve halkın olağanüstü performansıyla sorunların kısmen çözüme kavuşturulduğunu vurguladı.

Zeynep KURİŞ / DİHA
Kaynak: Haberlink