3 Haziran 2010 Perşembe

Ömür Boyu Hapis Cezasıyla Yargılandı Beraat Etti

Bursa'da başı kesilmiş halde bulunan trans kadının ölümüyle ilgili davada karar verildi.


Bursa'da geçtiğimiz Mart ayında çöp konteynırının yanında başı kesilip çuvala konulmuş şekilde bulunan 38 yaşındaki transseksüel Eda Yıldırım'ın katil zanlısı olduğu iddiasıyla 11 aydır tutuklu olarak yargılanan 29 yaşındaki Sadi Öznar, beraat etti.


Mahkeme heyeti, "Canavarca bir his saikıyla adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenirken, beraat eden sanığın tahliyesine de karar verdi.


bursacinayeti1.jpg


Merkez Yıldırım ilçesi Yunus Emre Mahallesi'nde geçtiğimiz yılın Mart ayında devriye gezen polis ekipleri, Yaprak Sokak'taki çöp konteynırının yanında bir çuvalda, başı kesik bir ceset bulmuştu. Kafasına ulaşılamayan, göğüs silikonları da patlatılan cesedin, Ankara'da yaşayan Eda Yıldırım isimli transseksüele ait olduğu belirlenmişti.

Soruşturmayı genişleten Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, Eda Yıldırım'ın yaptığı en son telefon konuşması ve mesajları inceledikten sonra Bursa'da bir su firmasının dolum tesislerinde işçi olarak çalışan Sadi Öznar'ı gözaltına alırken otomobilinde ise cinsel ilişki sonrası kullanılan peçete bulundu.


Serbest bırakılan Sadi Öznar, peçetedeki materyallerin yapılan DNA sonucu kendisi ve öldürülen Eda Yıldırım'a ait olduğunun ortaya çıkması sonucu 29 Temmuz günü çıkartıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.


Hakkında Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Canavarca bir his saikıyla insan öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Sadi Öznar bugün son kez hakim karşısına çıktı.


Son duruşmada da suçlamaları kabul etmeyen Sadi Öznar, hakkındaki iddiaları yalanladı. "Eda ile öldürüldüğü söylenen 22 Şubat günü buluştuk. Birlikte gezip eğlendik, cinsel ilişkiye de girdik." diyen Sadi Öznar, "Gece onu kaldığı otele bıraktım. O günden sonra defalarca aramama rağmen telefonlarına bakmadı. Onu ben öldürmedim, öldürenleri de tanımıyorum" dedi.


Mahkeme heyeti, duruşma sonunda delil yetersizliğinden sanığın beraat ve tahliyesine karar verdi.


Kaynak: DHA